Gayrimenkul Alım Satımında Bloke Çek Nedir? | Körfez Emlak

Gayrimenkul Alım Satımında Bloke Çek Nedir?

Gayrimenkul kredilerinde, krediye esas olan tutarın bloke edilerek hesaba geçirilmesiyle düzenlenen çeke bloke çek adı verilir. Konut satışlarında yoğun olarak kullanılır. Standart çeklerden farklı olarak bloke çekin üzerinde muhatap banka tarafından yazılan bloke kaydı yer alır. Bloke kaydı üzerindeki açıklamalar dışında, keşideci, keşide yeri, imza vb. özellikler bakımından diğer çeklerle aynıdır.

Bloke Çek Ciro Edilebilir Mi?

Çekin ön ya da arka yüzüne yapılan ciro yazısı ile emre yazılı senetlerin devir kolaylığı sağlanır. Ciro ile çeke sahip olan tahsil yetkisini kazanır.

Gayrimenkul kredileri kullanılırken ipotek işlemlerinde kredi tutarı kadar banka çeki, konutun satıcısı konumundaki kişi adına düzenlenir. Çek bankaya veya anlaşmalı avukata verilir. İpotek işlemlerinin tapuda tamamlanmasından sonra, bloke çek teslim edilir. Satıcı çekin düzenlendiği şubeden çek tahsilatını gerçekleştirir. Kredi tutarının nakit olarak taşınmasının getirdiği riskler bloke çek ile ortadan kaldırılmış olur.

Bloke Çekin Ibraz Süresi

Bankanın teyidi zorunlu olan elemanları çekin ibraz süresi boyunca geçerli olup, ibraz süresi dolduktan sonra bloke edilmiş paranın üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaması durumunda para hesaba ya da keşideci tarafa iade edilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir