Çatı Katı Nedir? | Körfez Emlak

Çatı Katı Nedir?

Çatı katı, çatı ile son kat arasında yapılan küçük yapıdır. Genelde erzaklar, kullanılmayan eşyalar için kullanılacağı gibi, çocuk odası olarak da kullanılabilir.

Çatı Katı Satılabilir Mi?

Avrupa’da çatı katları ayrı bir kat, ayrı bir daire olarak satılıyor, bizde ise çatı katı yasal olarak ancak en üst kat ile bağlantılı olarak kullanılabiliyor. Yani ayrı bir yaşam alanı olarak görülmüyor.

Almanya’da bir konuta, çatısından veya bodrumundan ayrı giriş yaptığınız zaman, ileride bu ayrı bir konut olarak değerlendirilebilir düşüncesiyle devlet bu projelere faiz indirimi uyguluyor, destek oluyor, teşvik sağlıyor. Bu durum artan konut ihtiyacının karşılanmasında büyük fayda sağlıyor.

Türkiye’de ise birçok ilde, coğrafyanın özellikleri düşünülmeden çatı aralarının derecesi saptanmış durumda. Oysa ülkemizde nüfus genç ve konut ihtiyacı her geçen gün artıyor. Çatılar kullanıma açıldığında 1 + 1 daire ihtiyacına faydalı olabilecektir fakat Türkiye’de çatı katı ayrıca bir tapusu olmadığı için satılamaz.

Çatı Katı Nasıl Oluşturulur?

Çatı katı oluşturulması için öncelikle binanın çatısı yıkılır. Çalışmalara başlamadan önce çatı katı planı çizilir. Plan çizildikten sonra çatı iskeleti yapılır ve ardından duvarlar örülür. Kaba işçiliği bittikten sonra iç tasarımına sıra gelir. Çatı katının pencereleri takılır, kartonpiyer ve boya işlemi yapılır.

Çatı katının tavan çalışmalarında biraz dikkatli olmak gerekir. Çünkü çatı katının tavanı eğimli olduğu için ebatları her odada farklıdır.

Çatı Katı Tasarım Tavsiyeleri?

Çatı katında tasarıma başlamadan önce ısı yalıtımı kontrol edilmelidir. Yazın sıcak kışın soğuk olan çatı katlarında en önemli nokta ısı yalıtımıdır. Böyle bir durumda izolasyonunu iyi yapmak gerekir. Hoş gözükse de çatı katında ahşap ısı yalıtımı için iyi bir yapı maddesi değildir.

Kullanışlı ve sevimli duran çatı katları iyi dekore edilmediğinde kullanışsız odalar olur. Bunun için çatı katlarında, özel üretilen mobilyalar kullanılmalıdır.

Mobilya olarak çatı katında açık mobilyalar tercih edilmelidir. Sade bir tarzda dekore edilen çatı katları kullanım alanları bakımından kullanışlı olur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir