Bağımsız Bölüm Nedir ? | Körfez Emlak

Bağımsız Bölüm Nedir ?

Bağımsız bölüm denildiğinde akla gelmesi gereken inşaatı bitmiş olan binalarda kullanılabilir her bir bölümlerdir. Binaya ait olan daireler başta olmak üzere katlar, iş büroları, mağazalar, mahzen ve depo dışında dükkânlar da bağımsız bölümün içine girmektedir. Tek başına kullanılabilir kullanıma elverişli alanların her birine verilen isim olarak da değerlendirebilir.

Bu bölümler bir bina içerisinde olabileceği gibi aynı parsel içerisinde de olması mümkün yapılardır. Binalar şeklinde olabileceği gibi aynı parsel içinde villa şeklinde de olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu bölümlerle zeminde pay olmasıdır. Bu payın olmaması halinde o alana ortak yer denilmektedir.

Bağımsız bölüm tanımlaması kat mülkiyet kanununa göre yapılmaktadır. Kullanılmaya elverişli olan her bir alana verilen isim olarak ifade edilmektedir.

Kat Mülkiyet Kanununda Bağımsız Bölümün Yeri

Bağımsız alanlarla ilgili birden fazla bölüme sahip olan kişiler zaman içerisinde bu alanları birleştirmek istediğinde olabilirler. Kat mülkiyet kanununa göre bu tarz talebi olan bölüm sahiplerinin belirli hakları bulunmaktadır.

Kanuna göre; birden fazla bağımsız alan sahibi olan kişi diğer daireler ve binanın genel yapı durumuna göre ortak alanlara zarar vermeme kaydına uygun şekilde bağımsız bölümler üzerinde duvar yıkımı ya da alanların birleştirilmesi işlemlerini yatırabilmektedir. Kural ihlali yapılması ve binanın genel yapısına zarar verilmesi halinde de yasa ihlali yapılmış olup bağımsız bölüm sahibi belli yaptırımlara maruz kalmaktadır.

Tek bir bağımsız bölümde birden fazla kişinin o alana sahip olması ve bir kişinin değişiklik yapmak istemesi halinde de diğer hak sahiplerinin gerekli iznini ve imzasını alması gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir